Pomiar rozszerzony toru światłowodowego OTDR - Tier2

Rozszerzona metoda pomiarowa dla łączy światłowodowych. OTDR – Tier2.

Dla każdego toru światłowodowego można wykonać rozszerzony test pomiarowy OTDR typu Tier2 za pomocą reflektomertów optycznych. Służą one do charakteryzowania toru światłowodowego. Typowe połączenie światłowodowe może składać się z kilku segmentów światłowodów połączonych ze sobą złączkami lub spawami. Całkowite straty łącza mogą być zmierzone przy użyciu zestawu źródła światła i miernika mocy OLTS – pomiar Tier1. Testery OTDR oferują unikatową możliwość „zajrzenia do środka” oraz zmierzenia strat w poszczególnych złączkach, spawach oraz w samym światłowodzie jednocześnie wykrywając i wizualizując wszystkie zdarzenie które występują na całej długości toru optycznego.

Aby prawidłowo wykonać pomiar typu OTDR należy w mierzony tor światłowodowy włączyć przewód rozbiegowy oraz dobiegowy. Przewód pomiarowy tak zwany „rozbiegówka” włączany na początku mierzonego toru służy do ustabilizowania źródła światła oraz wyeliminowania martwej strefy reflektomertu co umożliwia poprawny pomiar pierwszego złącza toru. Przewód dobiegowy tak zwany „ogon” umieszczony na końcu toru umożliwia pomiar ostatniego złącza toru, Brak przewodu dobiegowego spowoduje brak możliwości pomiary straty oraz odbicia jakie wprowadza ostatnie złącze. Pomiary bez zastosowania przewodu rozbiegowego i dobiegowego są bezużyteczne.

Prawidłowo wykonany pomiar OTDR jest wynikiem pomiaru uśrednionego wykonanego z dwóch końców toru światłowodowego z zastosowaniem przewodów rozbiegowych na końcach toru. Uśrednienie pomiaru wyklucza różne rozproszenie wsteczne światłowodu, które może występować w poszczególnych segmentach toru. Brak uśrednienia pomiaru oraz różne rozproszenie wsteczne segmentów powoduje na wykresie reflektometrycznym wzmocnienia (podbicia) co jest niemożliwe. W mierzonym torze nie może być zdarzeń o charakterze wzmacniającym (wzmacniacz) gdyż każdy tor światłowodowy ma charakter pasywny.

Reflektomerty OTDR działają poprzez wysłanie impulsu optycznego o wysokiej mocy do badanego światłowodu i wykrywają bardzo małe poziomy światła, które jest rozpraszane wstecznie przez mikroskopijne zmiany w materiale światłowodu i wracają do reflektometru. Fotodeterktor OTDR’a mierzy powracające światło rozproszone w funkcji czasu. Ponieważ prędkość impulsu w światłowodzie jest znana, OTDR może wyznaczyć zależność światła odbitego od aktualnej pozycji zdarzenia wzdłuż światłowodu, które wywołało odbicie. Procesor zawarty w OTDR’rze generuje na wyświetlaczu w postaci wykresu odległość od miejsca zdarzenia. Za pomocą OTDR można wykryć wszystkie defekty toru optycznego z dokładnym określeniem rodzaju uszkodzenia oraz odległości.


Zakres testów obejmuje:

  • pomiar tłumienności/straty wtrąceniowej kanału lub łącza stałego, 
  • opóźnienie propagacji, 
  • długość kanału lub łącza stałego, 
  • tłumienności/straty wtrąceniowej włókna światłowodowego, 
  • straty odbiciowe interfejsu lokalnego lub zdalnego, 
  • ciągłość toru optycznego.
Do pobrania:

Specyfikacja techniczna FLUKE CertiFiber Pro

Instrukcja obsługi FLUKE CertiFiber Pro

Instrukcja obsługi FLUKE Versiv Software